Točs: Arhibīskapa Jāņa Vanaga runa nav Dombrovska reklāma

Sandris-Tocs-Diena

Uzreiz jāpasaka, ka savā 18. novembra runā arhibīskaps Jānis Vanags vispirms runā par ticību, nevis Dombrovski. Tomēr premjera salīdzinājums ar svēto ir acīmredzams pārspīlējums, kas izsauc neizpratni. Daudzi pilsoņi uzskata, ka tas nav pareizi, ja mācītājs no kanceles slavē vai peļ aktīvos politiķus. Vēl nepareizāk, ja to dara vecākais bīskaps un konfesijas vadītājs. Jo draudzēs ir cilvēki ar dažādiem politiskajiem uzskatiem, kas uz baznīcu nāk Dieva, nevis politikas meklējumos.

Tomēr vispirms ir jānoskaidro, vai Latvijas luterāņu vadītājs svētku runā tik tiešām premjeru salīdzina ar svēto un ko viņš ar to domā.

Kad sazvanu arhibīskapu Jāni Vanagu, viņa atbilde ir īsa: «Lasiet manu runu! Tā ir pieejama manā blogā. Labāk es nepateikšu.» Tiešā tekstā lasu. «Taču ne tikai šo starptautisko lauru dēļ mūsu premjers līdzinās 3. gs. diakonam, svētajam Labrencim.»

Tomēr tekstam ir konteksts. Arhibīskaps uzsver, ka svētā vārds latīniski skan Laurentios, kas ir «lauriem vainagotais». Un iepriekš Jānis Vanags runā par Valda Dombrovska skaļajiem starptautiskajiem lauriem piemin, ka Latvija tiek saukta par «Eiropas veiksmes stāstu».

Lasīt vairāk

Citi raksti un intervijas

speciāli DB: Arhibīskaps Vanags pret populistiem481549__5bfb75b60f142
Salūts ir izšauts, simtgades sajūsma ir noplakusi, un esam turpat, kur esam, – bez jaunas valdības un ar sašķeltu Saeimu. Taču ir pelavas, un ir graudi. Arhibīskapa Jāņa Vanaga 18. novembra sprediķī ir vērts ieklausīties.

Ne tāpēc, ka luterāņu viedoklis būtu vērtīgāks par katoļu, pareizticīgo vai citu viedokli. Bet tāpēc, ka Jānis Vanags ir gudrs un valstiski domājošs cilvēks, kurā der ieklausīties gan Saeimas deputātiem, gan Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, gan mums visiem, kas nav vienaldzīgi par mūsu valstī notiekošo. Jo mūsu valdība ir arī mūsu daļa, ne tikai koalīcijas sarunu vedēju politiķu daļa, kuriem ir pienācis pēdējais laiks izpūst gaisu no savas iedomības baloniem.

Par ko Latvijas simtgades sprediķī runāja arhibīskaps?

Lasīt vairāk

Citi raksti un intervijas